Çevrimiçi oyunlarda virüs baskını

Posted: 14 August, 2009 in basic, life
Tags: , , , , , , , ,

Eset Türkiye aylık tehdit raporuna göre bu yılın temmuz ayında en çok virüs taşıyan mecra çevrimiçi oyunlar oldu.
Zararlı yazılımları istatistiksel olarak günlükleme sistemi olan Eset ThreatSense.Net raporlarına göre ”Win32/PSW.OnLineGames” adlı yazılım tüm zararlı yazılım tespitlerinin yüzde 16,18’ini oluşturdu.

Nod32 antivirüs programının yaratıcısı Eset’ten yapılan yazılı açıklamada, bu yazılımın özellikle çok katılımcılı çevrimiçi oyunlar ve bu oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı bir truva atı ailesine mensup olduğu belirtildi.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, söz konusu tehdidin 2008 Eylül ayında ciddi yükseliş kaydettiğine, 2009 yılı başında azaldığına, ancak temmuz ayı itibarıyla yeniden çok yükseldiğine dikkati çekti.

Temmuz ayı boyunca öne çıkan diğer önemli zararlı yazılımlar ise, kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana göndermeye çalışan bir dizi malware’i tanımlayan ”Win32/Agent”, Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan ”Win32/Conficker”, otomatik olarak devreye giren takılabilir çıkarılabilir aygıtlardan kaynaklanan ”INF/Autorun” ve ses dosyalarını hedefleyen bir truva atı olan ”A/TrojanDownloader.GetCodec.” oldu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s