The Great Flu

Posted: 17 August, 2009 in 1

the great flu
Domuz gribi çevrimiçi oyun oldu, Meksika’da nisan ayında patlak veren ve sınırları aşıp salgına dönüşen domuz gribi şimdi de bir video oyununa konu oldu.
H1N1 virüsünün neden olduğu hastalığa karşı insanları bilinçlendirme hedefinde olduklarını açıklayan Hollandalı bilim adamları, oyuncuların sınırları aşan yeni bir salgını kontrol altına almaya çalışacağı bir video oyunu tasarladı.

Erasmus Tıp Merkezi virüs bilimi bölümü başkanı Albert Osterhaus, meslektaşlarıyla tasarladıkları “Ağır Grip” adlı oyunda “tamamen şu an gerçek dünyada olanların bulunduğunu” söyledi.

Sadece internette “www.thegreatflu.com” sitesinde oynanabilen oyunun ücretsiz olduğu belirtildi.
“Dünyada Salgının Kontrolü” yazısıyla, 1918 İspanyol gribi döneminden hastaların ve mezarlıkların görüntüleriyle başlayan oyunda, oyuncular seçtikleri bir grip türünün dünyadaki yayılışını takip ediyor ve salgınla mücadele için izleme sistemleri kurmak, anti viral ilaçlar ve aşılar depolamak, okulları, havaalanlarını kapatmak gibi tedbirleri uyguluyor. Sınırlı bütçeleri olan oyuncuların, alacakları tedbirler için paraya ihtiyacı bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünya çapında 1462’si ölümle sonuçlanan 178 bin domuz gribi vakası tespit edildi.

Advertisements
Comments
  1. […] The Great Flu « Weblog for all users. […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s