Hakkında

Dr. Özgür Uçkan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bilgi ekonomisi, ağ ekonomisi, enformasyon tasarımı ve yönetimi, iletişim tasarımı, tasarım yönetimi konularında ders vermektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgi ekonomisi danışmanıdır. Türkiye Bilişim Vakfı bilgi ve iletişim teknolojileri politikaları danışmanıdır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Avrupa Birliği Projeleri danışmanlığını da yürütmektedir. Akademik faaliyetlerinin yanı sıra, kurucularından olduğu “nooeco strategic consultants” bünyesinde çeşitli kurum, kuruluş ve firmalara yönelik düzenli veya proje temelli olarak bilgi ekonomisi, iletişim stratejisi ve iş geliştirme danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Geçmişte bu kapsamdaki faaliyetlerini ve etkinlik ve iletişim ve kültür yönetimi projelerini önce dDf bünyesinde bölüm direktörü, sonra da uluslararası Capital Events firmasında iş geliştirme direktörü, x-event şirketi kurucu ortağı olarak yürütmüş ve Expo 2000 Türkiye Pavyonu küratörlüğünden büyük ticari etkinliklerin tasarım ve yönetimine, iletişim kampanyalarından uluslararası kuruluşların organizasyonlarına birçok proje yürütmüştür.
Halen TC Sanayi ve Ticaret Bakanlığı için İTÜ Technobee şirketinin yürüttüğü “Bilişim Vadisi” projesi fizibilite çalışmalarının iletişim stratejisinden sorumludur. İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde AB 6. Çerçeve Programı projesi “CIVICWEB / Young People, the Internet and Civic Participation” danışma kurulu üyesidir. E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu STK izleme komitesi üyesi ve bilgi ve iletişim teknolojileri politikası düşünce platformu katılımcısıdır.
Ekonomi, sosyal ve kamusal alan, politika, kültür, elektronik iletişim ve kurumsal iletişim konularında araştırma, raporlama ve organizasyon çalışmaları yapmaktadır. Çeşitli dergilerde ve internet yayınlarında politika, insan bilimleri, medya, enformatik, kent planlaması, ekonomi, internet ve hukuk, kültür ve sanat konularında düzenli olarak makaleler yayınlamakta, çeviriler yapmakta ve kitap, rapor vb. yayınlarda bulunmaktadır. Nisan 2003’de Literatür Yayınları’ndan “E-Devlet, E-Demokrasi ve Türkiye” adlı kitabı yayınlanmıştır. Haftalık bilgi teknolojileri dergisi “Bthaber”de köşe yazarıdır.


\”göçebe bilgi\”: Ara patikalara girmek, tekerlek izlerinden sapmayı göze almak, sanatsal eylemler ve gündelik hayat pratikleri, sanatsal dil ve sosyal süreç, sanat ve politika arasında, kısaca sanat ve hayat arasında göçebe, akışkan bir akımlar ağını tecrübe etmek…

Bloğa ulaşmak ve hakkında daha fazla bilgi almak için bu linki takip ediniz…

KaotikRetorik“, Özgür Uçkan’ın kültür, sanat, politika konularında yazdığı yazıları bir araya getiriyor. Yayınlanmış yazıların yanı sıra, bu alanlarla ilgili notlara da yer veriyor.

Bloğa ulaşmak ve hakkında daha fazla bilgi almak için bu linki takip ediniz…

[Temporary Autonomous Zone – TAZ] / Geçici Bağımsız Bölge“toplum, kültür, politika, ekonomi, insan bilimleri, teknoloji, sanat, medya,… disiplinler “arası” yazılar.

Bloğa ulaşmak ve hakkında daha fazla bilgi almak için bu linki takip ediniz…

Kendisinin haberi olmasa bile çok severek ve ilgiyle takip ettiğim ” Özgür Uçkan ”  hocamızın sayfalarıdır ilgiyle takip ediniz. Kendisine saygılarımla.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s