Kurumlara Özel Bir Sosyal Platform: Cuenix.com ‘miş… muş…

Posted: 1 September, 2010 in basic, life
Tags: , , ,

Webrazzi ve birçok tanınmış internet sitesinde tanıtımı yapılan cuenix.com ‘un tanımında kullanılan ve  internet kullanıcılarını yanıltan açıklamalara cevap gecikmeden geldi.

Cuenix’in 9 ay gibi yoğun bir çalışma temposunda yayınlandığını iddaa eden geliştiriciler kimseyi kandıramadı. Tanıtımı yapıldıktan sonra olaya el atan Bilişim meraklısı kişiler Cuenix’in aslında Türk yazılımcılar tarafından yapılmadığını sistemin sharetronix.com’un kullanıcılra sunduğu ücretsiz sosyal ağ yazılımı olduğunu açıkladı.

Türk internetinin  gelişmesi için,  yabancı kaynaklar yerine Türk firmalarının yarattığı servislerini kullanmamızı her fırsatta açıklayanlar, aslında haklılar. Sonuçta değişen birşey olmayacak. Yabancı firmaların yaptıklarını sahiplenip ” Biz Türk’üz Biz yaptık” sloganı ile herkesi kandırmaya devam edecekler.

İnternet sektörününün kurumsal açıdan yerlerde süründüğü ülkemizde her projeye destek vermeyelim. Hele ki açılmamış geleceği belli olmayan bir site için hangi kahin olumlu konuşabilir ki. Site açılır, gelişir ve olgunluk dönemine girer. Fakat Cuenix gibi sitelerde gelişim ve olgunluk dönemi yaşamaz. Bu ve bunun gibi siteler hep çürük elma kalacaktır.

Bu yazı yakın bir arkadaşımın isteği üzerine yayınlanmaktadır.

daha önce webrazzide konuyla alakalı olarak yapmış olduğu yorum da aşağıdadır. Türkiye ‘de hepimiz istiyoruz yeni ve güzel şeyler olsun ama bu şekilde olmasın mümkünse.  herkese saygılar.

Hiçbir doğruluk payı olmayan amacı bu olsun denilen ama üstüne hiçbirşey eklenmeyen gerçekte proje olmayan bir çalışma.

”Tamamı Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen Cuenix” sözünü ele alalım. Öncelikle bu sistem hazır. Umarım 39 $ veripte powered yazısı silinmiştir. Bu sistemin orjinali Blogtronix’e aittir. Blogtronix tamamen açık kaynak kodlu ziyaretcilere sunduğu bu hizmete ”sharetronix” adını vermiştir.

Orginal Adres : http://sharetronix.com/sharetronix/
Demo : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/

Ayrıca 5 dilde birden test yayına başlayacak sözüne katılmam hiç mümkün değil. Bu sistem zaten Türkçe dahil 25 dil ile hazır geliyor.

Kaynak : http://sharetronix.com/sharetronix/translate

Hatta kullanılan tema ve adreslere bakalım : http://cuenix.com/groups (Dikkat ettiyseniz üye olmadanda girilebiliyor. Zaten sistemin orjinalinde olan birşey.)
Demo gruplar : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/groups

profil : http://cuenix.com/gmc
Demo örnek profil : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/karasarde…
* Benzerliklere bir bakın.

Kullanılan temada sadece üst header değiştirildi.
Cuenix : http://cuenix.com/themes/facebookish/header/img_h… (Facebookish teması)
Orjinal : http://sharetronix.com/sharetronix/demo/Skins

* Zaten bu sistemi ücretsiz indirip test edenler temayı daha iyi görebilecekler.

Yabancı bir serviste çalışan biri olarak, benim tavsiyem piyasa segmentini iyi araştırarak iş yapmanız. Hedef kitle, rakipler, avantajlar, dejavantajlar, bölge, oluşan şartları değerlendirmeyi unutmayın.5 dil değil 25 dilde olsa bile bu servisi bu halde açmanız doğru değil. Kullanıcılara eğer size ait değilse bunu biz yarattık demeyin. Bunun yerine ”Yabancı altyapılı servisi istek ve ihtiyaçlarınıza uygun hale getirdik” sözü daha yerinde olacaktır. Sadece Türkçe açmanız bir nebze doğru olabir. Böyle bir sistemle Xing ve LinkedIn ile yarışma düşüncesi bile sağlıklı değil.

Haberin doğruluğunu ve tarafsızlığını incelediğim bu yorumumu yayınlarsanız çok memnun olurum.

yaptığı yorumun orjinali http://www.webrazzi.com/2010/08/31/kurumlara-ozel-bir-sosyal-platform-cuenix-com/#IDComment96142433
adresindedir.

Advertisements
Comments
  1. gunes says:

    Süper yazı.Böyle proje olmaz olsun.Zaten proje değildi. Herkes doğruyu açıkladı. Dilerim bu yorumları okurlar ve ilerde yapacaklakları işlerde yol gösterici olur.

  2. XRPC says:

    Bu yazı bence bu sitenin ruhuna yakışamış. bence taşlayacağımıza desteklemeliyiz. aynı zihniyet fizzy içinde youtube api’den çalıntı demişti. Dünyanın sayılı müzik sitesi oldu. Ömer senin görüşlerini görmek istiyoruz sistede 0 day kıvamında diğerlernin değil.

    • ilgin ve yorumun için teşekkür ederim, yazıda belirttiğim gibi sevdiğim bir arkadaşımın ricası üzerine yayınladım. benim yoksa kimseyi eleştirdiğim falan yok, kendi dikkatini çeken bir hususta insanları bilgilendirmek istedi o kadar :))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s